Masáže Pardubice - Soňa Nyklová

Lymfodrenáž manuální

Manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž je ruční masáž lymfatických cest. Je to dokonale propracovaná metoda, při které ruce maséra vytváří na povrchu těla „lymfatickou pumpu“, jemnými kruhovitými a přesně směrovanými pohyby pro povzbuzení toku lymfy. Manuální lymfodrenáž je velmi příjemná a relaxační masáž. Je nutné ji provádět pomalu. Jde o naprosto přesný systém hmatů a vyžaduje dokonalou znalost mízního systému a směru toku lymfy .


Jak to vlatně funguje?

Krátký výtah z přednášky prof. MUDr. Ivana Dylevského, DrSc
Látková výměna v těle se odehrává hlavně v tělních tekutinách. Míze (lymfě), krevní plazmě a tkáňové tekutině. Hlavní funkcí je homeostáza - (stálost) vnitřního prostředí. Procesy zajišťující homeostázu vyžadují EFEKTIVNÍ CIRKULACI, kterou zajišťuje srdce a krevní oběh s obrovskou plochou mezibuňěčných prostor s cirkulující tkáňovou tekutinou, pro transport vstřebávaných látek i vylučování látek odpadních. Stále se tvořící tkáňová tekutina vyžaduje DRENÁŽ tkání a tu zajišťuje LYMFATICKÝ SYSTÉM.


Účast na imunitních procesech vychází z primární ochrany tkání před mikroorganismy , antigeny atd. Pokud by tato tekutina nebyla drénována došlo by k jejímu nahromadění a zástavě cirkulace. Asi 90% tkáňové tekutiny je vstřebávána do krevního oběhu a z asi 10% vzniká lymfa, ta je odváděna mízními cévami slepě začínajícími v mezibuněčných prostorech pak se vytváří drobné mízní cévy (kapiláry) a postupně tvoří větší kolektory a ještě větší kmeny. Prakticky kopírují tepenný a žilní systém a ústí do hlavního hrudního mízovodu. Hrudním mízovodemm denně proteče 2-3l lymfy, tkáňové tekutiny je 10 - 15 l.


Lymfa protéká příslušnými uzlinami, které mají oválný až ledvinovitý tvar různé velikosti. Jsou to vlastně shluky lymfatických buňek. Na různé procesy v těle reagují zvětšením. Máme asi 450 uzlin nerovnoměrně rozdělených.Uzlina má na povrchu vazivové pouzdro, do jejího nitra odstupují přepážky rozpadající se v prostorovou síť retikulárních vláken. Zde jsou aktivovány lymfocyty a dochází k jejich specializaci a dělení. Přívodné kolektory přivádějí mízu do dřeně uzliny, makrofágy vyčnívající dovnitř ze stěn sinusů zachycují a likvidují cizorodé látky. Rychle se diferencují plazmatické buňky - producenti protilátek. V uzlinách se zbaví lymfa až 99% cizorodých látek. Pak je odvodným systémem vrácena do mízního oběhu.

Lymfa je bezbarvá čirá tekutina, má méně bílkovin než plazma( 50 - 70%), více tuku ve formě mastných kyselin, protože nejvíce lymfy odtéká z trávicího systému. Dále obsahuje minerály - Na, K, Cl, vit A, D, E, K, hormony, vápník,železo, měď a daší prvky, objevují se vní i lymfocyty a další krevní buňky ( ojediňele i erytrocyty). Mohou se v ní objevit i nádorové buňky, bakterie, anorganické látky, prach, nečistoty, barviva - z ran, odřenin, pigmenty z tetování atd.

Transport mízy je velmi pomalý, podobně realizovaný jako tok krve. Mízní cévy se mohou sami smršťovat a pomocí kosterních svalů je lymfa stlačována k srdci. Je velmi důležitý pokles nitrohrudního tlaku při vdechu, kdy je lymfa nasávána do hrudníku do mízovodu. Je důležitá pulzace tepen, která se přenáší na stěny doprovodných žil i mízních kolektorů. Je důležitý tlak v krevních kapilárách, který ovlivňuje tvornu mezibuněčné tekutiny.
Zásadní je tedy pro pohyb lymfy smrštění svaloviny a pohyb generovaný smrštěním svalů. Svalovina lymfatických cév se smrští asi 6x za minutu.Úseky mezi chlopněmi sousedících kolektorů jsou obdobou mízních srdcí.

Tedy kdy jít na lymfu?
Vždy kdy je potřebné tělo vyčistit - detoxikovat - regenerovat - omladit.....

Indikace

  • poúrazové a pooperační stavy kdy včasně provedená lymfatická masáž zlepšuje odvedení produktů metabolismu z oblastí operační rány a okolí - podpora hojení
  • uvolňuje tkáňové napětí - zbavuje bolestivých podnětů
  • zlepšuje trofiku kůže, artrozy, stavy po operaci žil, plastiky vazů, úrazy, statické úrazy distorze, distenze, MB bechtěrev, reum. artritida, chronická polyartritida, myalgie,alergie všeho druhu
  • velmi výrazný je kosmetický vliv, kdy se zlepší (omladí) se pleť, zlepší se celulitida atd.
  • dojde ke snížení objemu končetin atd.

.
Kontrandikace

  • akutní bakteriální a virové onemocnění, těžká srdeční onemocnění, nádorová onemocnění

Doba trvání masáže celého těla je do 2,5 hod, částečná lymfodrenáž pak trvá 1,5 hod